Bydlení a chov
Klec
Základním požadavkem pro chov morčátek je klec.
Měla by být prostorná, aby se v ní mohlo morčátko dle libosti proběhnout či protáhnout. Nenechte ze zmást líbivostí některých klecí a všimněte si drobných chyb, které na sobě mají (nemožnost připevnění napáječky, jesliček, špatný materiál, plastové křehké přezky na přidělání kovové konstrukce klece, veliké mezery mezi mřížemi, vetché stavené spoje jednotlivých částí klece ...).
Například ta na obrázku obsahuje nebezpečné plastové "cosi", co má prý být domeček, ale morče plast okouše a zda sní úlomky, tak si přivede veliké problémy, nebo se o prasklý plast pořeže. Jinak klec sama o sobě je na obrázku bezpečná.
Nevýhodou klece je její prašnost po pokoji - hobliny se neustálým hopkáním morčete dostávájí mimo ubikaci a vy musíte pořád okolo jezdit s vysavačem :-/
Ale na druhou stranu je vzdušná a nemůže se v ní morčátko přehřát jako v akvárku.
Někdo říká, že ani plastboxy nejsou dobré, ale já s nimi mám dobré zkušenosti - hlavně kvůli onomu vyhazování hoblin z ubikace :-)

Pro venkovní chov jsou vhodné králíkárny...

Miska
Misku volíme těžkou, aby ji morče nepřevrhlo. Nemusí být ani moc objemná, protože by nás to lákalo ji pěkně "zarovnat" zrním, které je tučné a morče by nám pak dosti ztloustlo, tak na to pozor!
Denně smí morče pouze 2 malé hrsti krmné směsi/zrní.

Nejlepší miska je ta s ohnutým okrajem dovnitř, neboť z ní nevypadává zbytečně jídlo okolo :-) Mám s ní jen ty nejlepší zkušenosti. Samozřejmě nepoužíváme misky plastové, protože jsou nebezpečné (okusování, ostré...).
Napáječka
Zjistila jsem, že je lepší koupit napáječku, která je jištěná "dvojím plastem" u hrdla láhve. Pokud morče si najde zálibu v okusování napáječky, pak ji zcela hned nezničí, jako ty jiné, protože neudělá díru pro odtok vody, ale jen na vrchním dvojitém víčku :-) proto se při výběru pořádně dívejte, co kupujete a hlavně, ať je kulička funkční (zaseknutí).
Úplně super jsou napáječky, které mají na horní straně "víčko" s úchytnou dírkou na možnost zavěšení.

Jesličky
Volíme spíše kovové, protože odolají kousání, plastové jesličky nejsou dobré ani v tom, že se v nich dodané seno či tráva zapaří a dříve zkazí.

Měla jsem morče, které s oblibou skákalo do jesliček se senem a dělalo si z toho "pelíšek", to však není dobré, protože si zapříčí nožku a "KVíííííííí" - řve jak o život :-D proto jsem jesličky musela zadrátovat. Je lepší ale raději hned vybrat jesličky s menšími mezerami mezi šprušlemi.
Nebo tyto dřevěné (viz obrázek) vložit dovnitř klece, přijdou mi super :-) moc pěkný krmelec :-D
Domeček
Žádná "krabice od bot" :-D stejně by neměla dlouhou životnost. Je přece jen lepší koupit něco pořádného ze dřeva, ne tenké překližky atd. Ale osobně do klece domek nedávám, protože si myslím, že je pak snažší si morče ochočit a neschovává se tam "jako v tanku" a nečeká nějaký výpad zeshora, jak jej chcete vzít z klece ven :-D
POZOR na okýnka u domečků!!! Raději volíme ty, co jsou na obrázku, nebo žádná, protože (a nejen z mé zkušenosti) se do okrouhlých malých okýnek morče snaží vehementně "narvat" seč může! Nevím proč, ale kde komu to dělají a dokonce je to může stát život :-( hlavně u prcků.
Šprajcne si tam hlavu a pokud nejste doma, je s ním amen - mně se to tak málem stalo a domek hned šel pryč. :-/ Raději si jej upravte, jako já - vyřízla jsem vchod celkově i s tím okýnkem, což mi vytvořilo jen jakousi stříšku :-) - viz fotka

(Moje jedno z prvních morčátek ISIS v domečku)
Přepravka
Dobrá přepravka se vždy hodí, nejen na cesty - přepravu - ale i na dočasné vložení morčete jinam, když uklízíte morčeti klec. Vybírejte přepravku z kvalitního plastu, ne nějaké "křupáky".

Moje přepravka je super, ale jedinou nevýhodou, co má, je její křehký kloub na otevírání víka (fotka), jinak je asi nejlepší v levné kategorii, co jsem zatím viděla.
Hračky

Přímo pro morčata nejsou nějaké speciální hračky, ale čím se morče rádo zabaví, tak to jsou dřevěné průlezky, nevím, jak se jim přesně říká, ale je to plát dřevěných větví spojený drátem, proto se dá variabilně tvarovat dle libosti - viz fotka. Můj přítel je zručně umí vyrobit :-)
Pak ještě morčata milují hlodací tyčky. Mí rádi okusují medové či oříškové :-) Ale všeho s mírou, ať nejsou jako válečci :-D
No a další vychytávkou je kovový balónek, do kterého můžete dát něco dobrého k jídlu a morče si s ním hraje a snaží se tu dobrotu vyndat :-) mívá na konci zvoneček, ale po neustálém cinkání dojdete k úsudku jej navždy sundat!!!@]&[# :-D


Jedno nebo více morčat?
Morče je společenský tvor, proto mu bude nejlépe ve společnosti jiného kamaráda. Mějte na paměti, že samotné morčátko strádá a může se tak dožít mnohem méně, než kdyby mělo společnost. Morčátko, které se nesnese s žádným jiným morčátkem (nebo sameček, který byl u samičky), lze chovat samostatně. Ale i tak mu bude veseleji, když bude mít v sousední kleci (nebo v jedné velké kleci, která je předělená) dalšího kamaráda. samičku nebo samečka? Sameček bývá obvykle větší než samička. Povaha záleží na konkrétním zvířeti a jeho vztahu s člověkem, jestli je samička přítulnější, nelze najisto říct. Pokud si koupíte samičku ve zverimexu, je zde navíc riziko, že ji přinesete domů březí. Pokud chcete jen jedno morčátko, což ale nedoporučuji vzhledem k tomu, že je to společenské zvíře, lepší volbou bude sameček, který lépe snáší samotu nebo se předem informovat u chovatele a vybrat si takového jedince, který není schopné se snést s jiným morčátkem.
samička x sameček
Pokud si pořídíte samičku a samečka, je nutno počítat s tím, že když nebudou chovaní odděleně, mohou mít 4 - 5x do roka mladé. To není vhodné zvláště pro samičku, kterou časté porody velmi vyčerpají a mohou ji tak ohrozit i na životě. Proto, pokud nechcete zakládat chov a chcete pár chovat v jedné kleci, je lepší samečka nechat vykastrovat. Samečci operaci obvykle dobře snáší a i poté není soužití se samičkou nijak ovlivněno. Pozor! Sameček může být ještě 6 týdnů po kastraci schopný nakrýt samičku. Samičky se nekastrují - je to nebezpečné.
sameček x sameček
V případě, že chcete chovat dva samečky je nutné, aby byli na sebe od malička zvyklí a ani jeden z nich nikdy nepřišel do kontaktu se samičkou.
V tomto případě by nastaly souboje a nepomohla by ani kastrace. Starší samečkové se již ve většině případů nesnesou (nebo je možno zkusit ke staršímu samečkovi přidružit mladého samečka těsně po odstavení). Pokud dojde i přes všechnu snahu k soubojům, které neustávají, pak nejlepším řešením je oddělená klec, nebo dvě v těsné blízkosti. Oba budou mít své soukromí, ale zároveň kamaráda k povídání :)
samička x samička
Samičky se obvykle velmi dobře snáší. Pokud už jednu máte, jistě jí uděláte radost, když jí pořídíte kamarádku. Samozřejmě je lepší, když se samičky znají od malička, avšak nebývá problém ani soužití starší samičky s mladší. Je nutno podotknout, že i mezi samičkami se najdou samotářky, které se nesnesou s jiným morčátkem, proto je dobré počítat s tím, že je možnost, i když jen velmi malá, že budou muset zůstat morčátka odděleně (u samiček to bývá ale výjimečná věc).
morče x jiné zvíře
Morčata se velmi dobře snáší se zakrslým králíkem, ale já je tak nechovám. Pokud si pes zvykne nebo bude mít zamezený přístup k morčeti, nebývá soužití problém. Kočka považuje morče za svou kořist, proto je tady nutné velmi dobře zvářit tuto kombinaci nebo kočku k morčeti vůbec nepouštět (pokud je kočička malinká, snadněji si zvykne, než dospělá kočka).
Křeček, pták nebo fretka nejsou vhodnými společníky (pokud některé z těchto zvířat máte doma, je nezbytné zamezit přístup k morčeti - mohli by si navzájem ublížit). Jak už je zmíněno výše, nejlépe uděláte když mu pořídíte morčecího kamaráda.